Vi var inbjudna att tala på BioInnovations programkonferens den 28 september

Plast- & kompositmaterial
Cellulosabaserade material

Den 28 september bjöd BioInnovation in till programkonferens på Tekniska museet i Stockholm. Med som inbjudna talare var våra experter Kerstin Jedvert och Marie-Louise Lagerstedt-Eidrup. Här kan du läsa om dagen på Bioinnovations webbplats.

.

Kerstin presenterade ”Områdesanalys pappersbaserad textil”. Här kan du läsa rapporten

Marie-Louise presenterade ”Områdesanalys biobaserade plaster”. Här kan du läsa rapporten.

Chalmers industriteknik jobbar vidare med frågorna kring biobaserad plast i ett nytt projekt ”Möjliga värdekedjor för biobaserad plast”, finansierat av Energimyndigheten. Här hittar du mer information om projektet.

Vill du veta mer?

Marie-Louise Lagerstedt Eidrup

Projektledare, Tekn Lic

Fler nyheter
Nyheter | 17 mars 2025
Standarder för innovation skapar förtroende och kompatibilitet
Nyheter | 17 mars 2025
Anna Carlsson föreläser på Tylösandsseminariet Studio – Säkrare steg i trafiken
Nyheter | 14 mars 2025
Årskrönikan 2024 är här!

Släck kunskapstörsten med spännande läsning

Var bland de första att få reda på ny forskning inom områdena Cirkulär ekonomi, Tillämpad AI, Innovationsledning, Energi och Material. I vårt nyhetsbrev delar vi med oss av innovativa tekniker och projekt som gör märkbar skillnad för samhället. Du får också tips och inbjudningar till intressanta seminarier och event inom vårt område.