Spårbarhet av produkter allt viktigare

Cirkulär design & Spårbarhet

Idag är ofta att information om EE-produkters ursprung, sammansättning samt instruktioner för reparation, demontering och hantering av livets slut är otillgänglig för många aktörer i en produkts livscykel. Ett spårbarhetssystem kan möjliggöra delning av denna typ av data och hjälpa alla aktörer som är involverade i produkternas livscykler att förlänga produkternas livslängd, bibehålla deras värde och i sin tur minska avfallet.

I projektet Trace 4 Value samlas fem delprojekt om spårbarhet. De fem projekten studerar lösningar på företags- och branschspecifika behov.

Läs mer om projektet här.

Vill du veta mer?

Sophie Charpentier

Projektledare, PhD

Fler nyheter
Nyheter | 26 maj
Nytt projekt beviljat – BIOFACE
Nyheter | 23 maj
Känner du till DecarbonAIte?
Nyheter | 22 maj
Ny klimatkalkyl för Erikshjälpen publicerad

Släck kunskapstörsten med spännande läsning

Var bland de första att få reda på ny forskning inom områdena Cirkulär ekonomi, Tillämpad AI, Innovationsledning, Energi och Material. I vårt nyhetsbrev delar vi med oss av innovativa tekniker och projekt som gör märkbar skillnad för samhället. Du får också tips och inbjudningar till intressanta seminarier och event inom vårt område.