Johan ny EU-topp för standardisering

Grafen & andra 2D-material

Grafenexperten Johan Ek Weis från Chalmers Industriteknik blir ny standardiseringschef inom det stora EU-initiativet Graphene Flagship. Därmed fortsätter det viktiga arbetet med standardisering av grafen och andra 2D-material på Europanivå. – Jag är glad och stolt över att få chansen att fortsätta arbetet med standarder inom Graphene Flagship. Det är en viktig funktion i ett viktigt initiativ, säger Johan Ek Weis.Johan Ek Weis har bakgrund med standardiseringsfrågor inom det strategiska innovationsprogrammet SIO Grafen och är ordförande inom standardiseringskommittén för nanoteknik i SIS, Svenska Institutet för Standarder. – Det har redan gjorts mycket bra arbete inom Graphene Flagship, men det finns fortfarande mycket som behövs göras inom standardisering innan vi har en fullt funktionell industri för 2D-material, säger Johan Ek Weis.Foto: Mikael Wallerstedt

Vill du veta mer?

Johan Ek Weis

Projektledare, PhD

Fler nyheter
Nyheter | 11 februari 2025
Fler kvinnor och flickor behövs inom vetenskapen
Nyheter | 07 februari 2025
Nytt projekt: Cirkularitet i Li-jon-produktion och återvinningsprocesser genom mikropartikelkontroll och resurseffektivitet. (CircLion)
Nyheter | 31 januari 2025
KELPTEX: Hållbara Textilfibrer från Alger – Energieffektiv och Cirkulär Innovation

Släck kunskapstörsten med spännande läsning

Var bland de första att få reda på ny forskning inom områdena Cirkulär ekonomi, Tillämpad AI, Innovationsledning, Energi och Material. I vårt nyhetsbrev delar vi med oss av innovativa tekniker och projekt som gör märkbar skillnad för samhället. Du får också tips och inbjudningar till intressanta seminarier och event inom vårt område.